logo

Pro rodiče

Co sebou do lesní školky

Do lesa

Oblečení je vhodné volit dle aktuálního počasí a individuálních potřeb dítěte, náš seznam je pro inspiraci. Je důležité si uvědomit, že dítě je celý den v pohybu, proto neoblékat příliš, je lepší více tenčích vrstev, dobré je investovat do funkčního prádla a nepromokavých materiálů.

Léto - pevná obuv (nebo alespoň sandálky s krytkou špičkou), kraťásky či tepláky, pokud není extrémně vedro, triko s dlouhým rukávem (ochrana proti klíšťatům), pokrývka hlavy.

Jaro/podzim - pevná obuv nejlépe kotníčková, tepláky - velmi dobrou zkušenost máme se softshellovými kalhotami, triko s dlouhým rukávem, mikina, větrovka - softshellka - nepromokavá (v případě deště gumová) bunda, v případě děště vždy gumové kalhoty, pokrývka hlavy, na podzim prstové rukavice.

Zima - pohorky/sněhule, spodní tílko, punčochy, rolák, mikina, oteplovačky + v případě mokrého sněhu ještě gumové

Každé dítě musí mít batůžek adekvátní velikosti, nejlépe s prsním popruhem (jinak padá z ramínek).

Do batůžku

 1. Láhev s vodou (v zimě malá termoska s teplým nápojem)
 2. Krabička s dopolední svačinou, adekvátně velikou, opět individuálně dle dítěte tak, aby nemělo do oběda hlad, ale ne příliš velkou, aby oběd jedlo (ke svačinám je dobré dávat dětem ovoce, zeleninu, pečivo s pomazánkou. Vyhýbáme se sladkostem a jídlu, ze kterého je odpad)
 3. Pláštěnka
 4. Podsedáček (idálně kousek staré karimatky pod zadeček /izolace od zimy a mokra v době dopolední svačinky, která probíhá v lese).
 5. Igelitový sáček se základním náhradním oblečením (spodní prádlo, ponožky, punčošky, tričko, mikina, rukavice)

Do jurty

 1. Spacák nebo peřinka, polštářek, 1 malý plyšáček na spinkání (pokud dítě potřebuje) - vše ideálně ve velké tačce označené jménem
 2. Pyžámko
 3. Taška s náhradním oblečením (spodní prádlo, ponožky, tepláky, tričko, mikina )
 4. Ručník
 5. Bačkůrky (kdo jse zvyklý nosit), gumové nazouváčky (vhodné nikoli nutné, dětem se nechce při každém vyběhnutí z jurty obouvat a šněrovat do bot)
 6. Hrníček na pití
 7. Holínky

Všechno oblečení je třeba podepsat či označit značkou. Děti je dobré každé ráno potřít repelentem jako ochranu proti klíšťatům.

Stravování

Stravování se skládá ze dvou svačin a oběda.

Dopolední a odpolední svačina Svačiny zajišťují rodiče. Nedáváme sladkosti a cukrovinky. Do batůžku na dopolední program v lese je třeba sbalit dopolední svačinu a láhev s pitím, jak je dítě zvyklé. Jídlo ke svačině je třeba vhodně zabalit (např. do svačinové krabičky), popřípadě ho zbavit zbytečných obalů, aby se minimalizoval odpad, který děti musí nést z lesa nazpátek. Odpolední svačinu rodič označenou uskladní na k tomu určené místo.

Oběd je zajištěn dovozem z firmy Lakšmanna z Bílovic nad Svitavou, ohříván a servírován v jurtě nebo v případě pěkného počasí před jurtou. Firma Lakšmanna se přípravou zdravých a vyvážených pokrmů zabývá již 10 let a my souzníme její filozofií Pro Sedmikrásné děti volíme bezmasé pokrmy, jsme však otevřeni spolupráci a dohodě s rodiči, stejně tak jsme připraveni respektovat individuální stravovací potřeby každého dítěte. Cena dětského obědu je 58 Kč a není zahrnuta v ceně školkovného.

Nádobí mají děti k dispozici v zázemí. Nádobí je po obědě umyto a uloženo k opětovnému použití následující den.

Obědy objednáváme týden dopředu. Obědy jsou hrazeny spolu se školkovným a vyúčtovány dle faktické spotřeby. Případné finanční rozdíly jsou vyrovnávány pololetně. Obědy lze odhlašovat, a to vždy předchozí den do 10:30 hodin pouze emailem na adrese: obedy@laksmanna.cz. Odhlašovací email je nutné poslat v kopii také na adresu 7krasek@gmail.com.
Obědy navíc (např. v den náhrady absence) je možné přiobjednat dva pracovní dny předem obdobným způsobem.

Zázemí

Přístřeší

Děti v lesní školce tráví sice většinu času venku, ale i tak potřebují bezpečný úkryt před nepřízní počasí a útulné místo k odpočinku. Pro tento účel využíváme jednoduchý tradiční mongolský příbytek – jurtu. Jurta je dobře izolovaná proti chladu od země i proti větru a dešti. V jurtě se topí dřevem v jednoduchých kamnech, které tento prostor zvládnou rychle vyhřát na příjemnou teplotu. Kamna jsou vybavena ochrannou clonou zamezujicí popálení dětí. Jurtu jsme získali od spřátelené lesní školky Dobroděj v Ochozi, je tedy již dětmi prověřena.

Hygienické zázemí

Jako hygienické zázemí slouží maringotka přistavená vedle jurty, vníž se neachází dva oddělené prostory: kompostovací záchod a kuchyňka s tekoucí pitnou vodou. Maringotku vytápíme kouřovodem z jury.

Vybavení

V jurtě jsou pro děti k dispozici stohovatelné postýlky s matracemi, koberec a textilní podsedáky, potřeby pro stolování, věšáky a tašky s náhradním oblečením Ve chvílích společného tvoření a hry děti využívají škálu výtvarných potřeb, knih a didaktických pomůcek.

Zahrada

Jako přírodní herna a zdroj poznání poslouží přírodní zahrada vznikající na pozemku u jurty. Už v tuto chvíli mohou děti využít bosý chodníček a budujeme společně bylinkovou spirálu. Postupně máme v plánu přidat záhonky pro zeleninu a příbytky pro zvířecí kamarády.

Školkovné

Cena za den:

 • při 5denní docházce za týden: 180 Kč
 • při 4denní docházce za týden: 190 Kč
 • při 3denní docházce za týden: 210 Kč
 • při 2denní docházce za týden: 250 Kč
 • při 1denní docházce za týden: 300 Kč
 • Cena za dopoledne: 210 Kč

V ceně není zahrnut oběd. Cena oběda je 58 Kč.

Přihláška

Přihláška.pdf

Pro bližší seznámení se Sedmikráskem si přečtěte provozní řád , který obsahuje všechny potřebné informace.

Podporují nás