logo

Pro rodiče

Co sebou do lesní školky

Do lesa

Oblečení je vhodné volit dle aktuálního počasí a individuálních potřeb dítěte, náš seznam je pro inspiraci. Je důležité si uvědomit, že dítě je celý den v pohybu, proto neoblékat příliš, je lepší více tenčích vrstev, dobré je investovat do funkčního prádla a nepromokavých materiálů.

Léto - pevná obuv (nebo alespoň sandálky s krytkou špičkou), kraťásky či tepláky, pokud není extrémně vedro, triko s dlouhým rukávem (ochrana proti klíšťatům), pokrývka hlavy.

Jaro/podzim - pevná obuv nejlépe kotníčková, tepláky - velmi dobrou zkušenost máme se softshellovými kalhotami, triko s dlouhým rukávem, mikina, větrovka - softshellka - nepromokavá (v případě deště gumová) bunda, v případě děště vždy gumové kalhoty, pokrývka hlavy, na podzim prstové rukavice.

Zima - pohorky/sněhule, spodní tílko, punčochy, rolák, mikina, oteplovačky + v případě mokrého sněhu ještě gumové

Každé dítě musí mít batůžek adekvátní velikosti, nejlépe s prsním popruhem (jinak padá z ramínek).

Do batůžku

 1. Láhev s vodou (v zimě malá termoska s teplým nápojem)
 2. Krabička s dopolední svačinou, adekvátně velikou, opět individuálně dle dítěte tak, aby nemělo do oběda hlad, ale ne příliš velkou, aby oběd jedlo (ke svačinám je dobré dávat dětem ovoce, zeleninu, pečivo s pomazánkou. Vyhýbáme se sladkostem a jídlu, ze kterého je odpad)
 3. Pláštěnka
 4. Podsedáček (idálně kousek staré karimatky pod zadeček /izolace od zimy a mokra v době dopolední svačinky, která probíhá v lese).
 5. Igelitový sáček se základním náhradním oblečením (spodní prádlo, ponožky, punčošky, tričko, mikina, rukavice)

Do jurty

 1. Spacák nebo peřinka, polštářek, 1 malý plyšáček na spinkání (pokud dítě potřebuje) - vše ideálně ve velké tačce označené jménem
 2. Pyžámko
 3. Taška s náhradním oblečením (spodní prádlo, ponožky, tepláky, tričko, mikina )
 4. Ručník
 5. Bačkůrky (kdo jse zvyklý nosit), gumové nazouváčky (vhodné nikoli nutné, dětem se nechce při každém vyběhnutí z jurty obouvat a šněrovat do bot)
 6. Holínky

Všechno oblečení je třeba podepsat či označit značkou. Děti je dobré každé ráno potřít repelentem jako ochranu proti klíšťatům.

Stravování

Stravování a pitný režim

Způsob stravování:

Ranní svačinu, oběd a odpolední svačinu připravují dětem rodiče. Ranní svačinu jim dávají do batůžku. Odpolední svačinu, která se skládá výhradně z dostatečně trvanlivých potravin, ukládají na k tomu určené místo v jurtě. Obě svačiny jsou uloženy v pevném a dostatečně těsném obalu, neobsahují cukrovinky a předchází vzniku odpadů. Oběd připravují, dováží a vydávají rodiče, kteří zajišťují i mytí nádobí.

Tento způsob stravování vychází z výslovného přání rodičů, kteří odmítli hmotné zabezpečení svých dětí v podobě školního stravování, na které mají nárok. V případě, že by některý z rodičů o některé z jídel či všechna jídla v rámci školního stravování, na které má nárok, projevil zájem, využije LMŠ služeb stravovacího zařízení a školní stravu dle příslušné legislativy pro dítě bezodkladně zajistí. Pro tento účel má LMŠ uzavřenu smlouvu se stravovacím zařízením, které je schopno školní stravu poskytnout.

Pitný režim:

Rodiče dětem dávají do batůžku nádobu s nápojem, kterou dokáže dítě pohodlně otevřít i zavřít. V chladném období dává dětem přiměřeně teplý nápoj (tak, aby ho dítě mohlo pít bezprostředně po příchodu do LMŠ bez potřeby ochlazování) do termosky.

Průvodkyně během oběda zkontrolují pitný režim dětí a nádobu dle potřeby doplní (v chladném období přiměřeně teplým nápojem) či se na pitný režim dítěte s plnější nádobou více zaměří.

Rodiče zajišťují mytí nádoby před každým dnem, kdy je dítě ve školce.

 

Zázemí

Přístřeší

Děti v lesní školce tráví sice většinu času venku, ale i tak potřebují bezpečný úkryt před nepřízní počasí a útulné místo k odpočinku. Pro tento účel využíváme jednoduchý tradiční mongolský příbytek – jurtu. Jurta je dobře izolovaná proti chladu od země i proti větru a dešti. V jurtě se topí dřevem v jednoduchých kamnech, které tento prostor zvládnou rychle vyhřát na příjemnou teplotu. Kamna jsou vybavena ochrannou clonou zamezujicí popálení dětí. Jurtu jsme získali od spřátelené lesní školky Dobroděj v Ochozi, je tedy již dětmi prověřena.

Hygienické zázemí

Jako hygienické zázemí slouží maringotka přistavená vedle jurty, vníž se neachází dva oddělené prostory: kompostovací záchod a kuchyňka s tekoucí pitnou vodou. Maringotku vytápíme kouřovodem z jury.

Vybavení

V jurtě jsou pro děti k dispozici stohovatelné postýlky s matracemi, koberec a textilní podsedáky, potřeby pro stolování, věšáky a tašky s náhradním oblečením Ve chvílích společného tvoření a hry děti využívají škálu výtvarných potřeb, knih a didaktických pomůcek.

Zahrada

Jako přírodní herna a zdroj poznání poslouží přírodní zahrada vznikající na pozemku u jurty. Už v tuto chvíli mohou děti využít bosý chodníček a budujeme společně bylinkovou spirálu. Postupně máme v plánu přidat záhonky pro zeleninu a příbytky pro zvířecí kamarády.

Školkovné

 • 1 denní docházka - 1380 Kč/měsíc
 • 2 denní docházka - 2300 Kč/měsíc
 • 3 denní docházka - 2900 Kč/měsíc
 • 4 denní docházka - 3500 Kč/měsíc
 • 5 denní docházka - 4000 Kč/měsíc

 Dopoledne: 230 Kč/den

V ceně není zahrnut oběd. 

Přihláška

Přihláška.pdf

Pro bližší seznámení se Sedmikráskem si přečtěte provozní řád , který obsahuje všechny potřebné informace.

Podporují nás